Co nowego?

Witamy po przerwie. Mieliśmy problemy techniczne związane z przenosinami na inny serwer oraz aktualizacją oprogramowania. Na szczęście udało się je rozwiązać. Zapraszamy do odwiedzania naszej strony!
 
Strona główna arrow Terapia arrow Niemowlęta
Niemowlęta
Ważny smoczek Drukuj Poleć znajomemu
13.02.2012.
Bardzo dużo mówi się o tym, jak ważne dla dziecka (i matki) jest karmienie piersią. Jednak są sytuacje, w których matka albo nie może, albo po prostu nie chce karmić niemowlęcia piersią. Jej wybór trzeba uszanować. Wtedy jednak musimy zastanowić się nad wyborem smoczka, przez który dziecko będzie karmione.
Czytaj całość
 
Wędzidełko podjęzykowe Drukuj Poleć znajomemu
18.02.2008.

Czytaj całość Niektóre noworodki rodzą się z za krótkim wędzidełkiem podjęzykowym. Gdy z karmieniem nie ma problemów, lekarze nie zalecają zabiegu podcięcia wędzidełka. Jednak taki niemowlaczek jako większe dziecko może mieć problemy z artykułowaniem głosek wymagających pionizacji języka (sz, rz, cz, dż, r). Dlatego warto dmuchać na zimne i zacząć samemu rozciągać wędzidełko stosując opisane przez nas masaże.

Czytaj całość
 
Masaż narządów artykulacyjnych Drukuj Poleć znajomemu
03.07.2008.

Usprawnianie aparatu artykulacyjnego

Pamiętajmy, że masaże są formą ingerencji terapeutycznej. Nie wykonujemy ich bez potrzeby. Zdrowe dziecko, któremu się nie przeszkadza np. zakładając bez przerwy na dłonie rękawiczki i wyciągając mu ręce z buzi, samo potrafi świetnie masować sobie najpierw wargi i policzki, a potem stopniowo wnętrze jamy ustnej odwrażliwiając sobie śluzówkę i przygotowując się do jedzenia stałych pokarmów.

Masaże u niemowlęcia nie wywołują zazwyczaj protestów. Jednak jeżeli dziecko ma np. nadwrażliwość śluzówki jamy ustnej, taka ingerencja może być dla niego bardzo nieprzyjemna. Masaże należy stosować po zaleceniu i pod kontrolą neurologopedy, żeby tę nadwrażliwość pokonać, ponieważ w przyszłości może być ona powodem niechęci dziecka do spożywania stałych pokarmów, mycia zębów itp. Ale pamiętać trzeba, że nigdy nie pracujemy z dzieckiem na siłę. Jeśli nasze działania wywołują u malucha gwałtowne protesty, musimy się zastanowić, co robimy źle!

Masaże poprawiają sprawność artykulatorów na około 30 minut. Dlatego trzeba wykonywać go przed posiłkiem.

Czytaj całość
 

Strony partnerskie

© 2017 Logolandia - logopedia nie tylko dla logopedy :: Joomla! i Joomla! IE jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.