Co nowego?

Witamy po przerwie. Mieliśmy problemy techniczne związane z przenosinami na inny serwer oraz aktualizacją oprogramowania. Na szczęście udało się je rozwiązać. Zapraszamy do odwiedzania naszej strony!
 
Strona główna arrow Terapia arrow Niemowlęta arrow Wędzidełko podjęzykowe
Wędzidełko podjęzykowe Drukuj Poleć znajomemu
18.02.2008.

Image Niektóre noworodki rodzą się z za krótkim wędzidełkiem podjęzykowym. Gdy z karmieniem nie ma problemów, lekarze nie zalecają zabiegu podcięcia wędzidełka. Jednak taki niemowlaczek jako większe dziecko może mieć problemy z artykułowaniem głosek wymagających pionizacji języka (sz, rz, cz, dż, r). Dlatego warto dmuchać na zimne i zacząć samemu rozciągać wędzidełko stosując opisane przez nas masaże.

WĘDZIDEŁKO PODJĘZYKOWE

Zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe ogranicza ruchy języka na boki i ku przodowi. Dziecko nie może dotknąć koniuszkiem języka do łuków zębowych, co jest konieczne przy tworzeniu takich głosek jak: sz, ż, cz, dż oraz r.

Jak sprawdzić, czy wędzidełko ma prawidłową długość? Jeśli język wyciągnięty na zewnątrz jamy ustnej przyjmuje kształt „serduszka”(jego czubek jest wcięty na środku, a nie zaokrąglony), prawdopodobnie jest ono skrócone.

Wędzidełko podjęzykowe można rozciągać (im wcześniej zacznie się masaże i ćwiczenia, tym większa szansa na sukces). Jeżeli jednak krótkie wędzidełko bardzo utrudnia lub uniemożliwia normalne karmienie noworodka pierią, trzeba skonsultować to z lekarzem.

Jeśli dziecko ssie prawidłowo, nie trzeba spieszyć się z jego podcinaniem. Można już u noworodka masować wędzidełko, dzięki czemu z dużym prawdopodobieństwem będzie można uniknąć stresującego i często obciążającego organizm dziecka zabiegu (znieczulenia) oraz wad wymowy związanych bezpośrednio z długością wędzidełka. Tego typu ćwiczenia powtarzane kilkakrotnie w ciągu dnia często rozciągają wędzidełko na tyle, że nikt nigdy nie będzie nawet podejrzewał, że było ono kiedyś za krótkie.

Masaż wędzidełka - jak to robić?

Masaż taki można wykonywać juz u noworodka. Podajemy tu dwa sposoby masowania takiego maluszka:

1. Próbujemy złapać język dziecka (np. przez gazę, żeby nam sie nie wyślizgiwał - choć i tak trudno złapać taki mały języczek) i delikatnie wywijać go do góry.

2. Drugi sposób, który możemy polecić to podnoszenie palcem języka - robimy to masując wędzidełko od nasady języka ku jego czubkowi.

 

Gdy maluch podrośnie, mogą go te zabiegi denerwować. Ale i na to jest sposób:  trzymamy go zwróconego do nas plecami a twarzą "do świata"  i dopiero wtedy palcem wskazującym wolnej ręki masujemy języczek. Musimy to już niestety robić "po omacku". Dziecko zainteresowane tym, co się naokoło dzieje, powinno pozwolić nam się pomasować.

 

 

Ćwiczenia rozciągające wędzidełko podjęzykowe (dla starszych dzieci):


  • kotek pije mleko (język wystawiamy z buzi daleko do przodu, potem w górę i chowamy - ruchy są szybkie i energiczne), a potem wylizuje miseczkę (można dziecku naprawdę dać wylizać talerz np. po budyniu, nutelli, dżemie)
  • lizanie lodów
  • oblizywanie językiem wargi górnej  i dolnej (można je posmarować czekoladą, miodem, dżemem)
  • oblizywanie warg ruchem okrężnym w prawo i w lewo
  • próba dotknięcia językiem do nosa i do brody - sięgamy jak najdalej się da. Można zaznaczyć (np. kolorową szminką wazelinową) dokąd dziecko dosięgnęło, przerysować to na kartkę, a potem bić rekordy!

Ćwiczenia i masaże można stosować w każdym wieku (choć jeszcze raz warto podkreślić, że im wcześniej, tym szybciej będzie widać efekty). Wykonujemy je kilkakrotnie w ciągu dnia. Jeśli mimo to dziecko w odpowiednim wieku  nie będzie potrafiło wypowiadać poprawnie głosek wymagających pionizacji języka (sz, ż, cz, dź, r), zaleca się podcięcie wędzidełka (o tym decyduje lekarz foniatra/laryngolog). Sam zabieg jednak nie usprawni języka dziecka. Po 3 dniach po podcięciu trzeba zgłosić się do logopedy, który zaleci odpowiednie ćwiczenia mające spionizować nieprawidłowo dotychczas pracujący język.

Wiele wesołych zabaw mających na celu podnoszenie sprawności narządów mowy (m.in. języka) znajduje się w dziale: Zabawy - Ćwiczenia narządów mowy. Zapraszamy!

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Strony partnerskie

© 2017 Logolandia - logopedia nie tylko dla logopedy :: Joomla! i Joomla! IE jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.