Co nowego?

Witamy po przerwie. Mieliśmy problemy techniczne związane z przenosinami na inny serwer oraz aktualizacją oprogramowania. Na szczęście udało się je rozwiązać. Zapraszamy do odwiedzania naszej strony!
 
Strona główna arrow Profilaktyka arrow Co to jest słuch fonematyczny?
Co to jest słuch fonematyczny? Drukuj Poleć znajomemu
Słuch fonematyczny jest niezbędny do rozumienia mowy. Jeżeli jest on zaburzony to zarówno dorośli, jak i dzieci mogą mieć problemy z mówieniem i rozumieniem (np. niektóre osoby z objawami afazji, dzieci, u których mowa rozwija się z opóźnieniem, dzieci z trudnościami w nauce czytania i pisania).

Słuch fonematyczny
Gdy ktoś do nas mówi, to dzięki słuchowi fonematycznemu jesteśmy w stanie wyodrębnić z potoku dźwięków mowy te cechy, które pozwalają nam zidentyfikować fonem. Dlatego wiemy, że np. [t] i [d] to dwie różne głoski, choć różnią się one tylko jedną cechą (dźwięcznością). Słuch fonematyczny oprócz różnicowania fonemów pozwala nam także je identyfikować (wiemy, że dany dźwięk mowy to [s] niezależnie od tego, czy wypowiedziała go kobieta czy mężczyzna, czy został wypowiedziany poprawnie czy też przez osobę z wadą wymowy).

Słuch fonematyczny może być zaburzony w różnym stopniu: od lekkiego (kłopoty dotyczą różnicowania tylko niektórych opozycji, np. miejsca artykulacji) do bardzo głębokiego (brak możliwości różnicowania dźwięków mowy). Kształtuje się on i rozwija pod wpływem bodźców językowych od chwili narodzin. Osoby z otoczenia niemowlęcia używają konkretnego języka. Dziecko słucha ich mowy, a jego mózg uczy się dźwięków języka, który słyszy. I coraz lepiej potrafi rozpoznać charakterystyczne dla danego języka fonemy. Jednak żeby zrozumieć to, co ktoś do nas mówi, musimy nie tylko identyfikować i różnicować fonemy. Nasze wypowiedzi składają się z wyrazów i zdań. Musimy umieć powiązać brzmienie słów z ich znaczeniem (co wcale nie jest sprawą prostą). I do tego wszystkiego niebędne jest prawidłowe funkcjonowanie słuchu fonematycznego.

Literatura:
E. Szeląg, A. Szymaszek, Test do badania słuchu fonematycznego u dzieci i dorosłych, Gdańsk 2006

 
następny artykuł »

Strony partnerskie

© 2017 Logolandia - logopedia nie tylko dla logopedy :: Joomla! i Joomla! IE jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.